MULTİLP SKLEROZ YA DA EMES HASTALIĞI...

 

Merhaba arkadaşlar

     EMES HASTALIĞI hakkında bilgi arayan biriyseniz ya da bu hastalığı ilk defa duyuyorsanız lütfen dikkatle okuyun bu yazıyı.

     Ben yaklaşık 4 senedir MS yani MULTİPL SKLEROZ hastasıyım . Hayatım bu hastalıktan sonra gerçek anlamda değişmiş olsa da ben şanslı biriyim. Anlatıldığı üzere bu hastalık

* ''Beyin ve omurilikteki miyelin kılıfı hasarı'' olarak tanımlanıyor.

* Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

* Halk arasında bulaşıcı olduğu, deli hastalığı olduğu  düşünülse de aslında bu saçma sapan fikirler cehaletten kaynaklanıyor.

* EMES HASTALIĞI sebebi bilinmeyen otoimmün hastalıklardan biridir.

* Beyin ve omuriliğin hastalığı ya da daha da açarsak merkezi sinir sisteminde bağışıklık sistemimizin bir şekilde vücudumuzda oluşmasına sebep olduğu hasarın tıbbi açılımıdır MULTİPL SKLEROZ.

* Yaşam kalitesini düşürmüş olsa da günümüzde kullanılan bir çok tedavi yöntemi ve tedavi destekleyici yöntemlerle hastalığın sebep olmuş olduğu aksaklıklar büyük ölçüde giderilebiliyor.

* Tüm hastalıklarda ve yaşamın her anında olduğu gibi pozitif düşünce ve yaklaşımlar hastalığın seyrini önemli ölçüde etkileyebiliyor.

* HAYATINIZI CEHENNEME ÇEVİRMEYİN! Emes hastası olmak demek herşeyin bittiği anlamına gelmez. Eğer ki EMES  hastası olduğunuzdan şüpheleniyor yada MS hastası olduğunuzu öğrenmişseniz öncelikle sakin olun.

* Yaşam o kadar güzel ve tabiat o kadar kucaklayıcı ki eğer isterseniz size ucsuz bucaksız iyiliğinden faydalanmanıza izin verir. Naturel beslenme ve naturel yaşam belki de şaşırılmaması gereken mutlak sonuç sağlığın habercisidir. Bir düşünün hayatınızda ne kadar çok katkı maddesi VAR? Öncelikle işe tabiattan başlayın derim ben size. En son ne zaman çimeni kokladınız siz ya da yeşilin tonlarına , mavinin tonlarına dokundunuz? Yoksa hatırlamıyormusunuz? Doğru ya teknoloji o kadar gelişti ki gitmek istediğiniz , görmek istediğiniz her yere bir parmak hareketiyle oturduğunuz yerden erişebiliyorsunuz .Peki tadını alabiliyormusunuz , kokusunu , sıcaklığını? Herşey ne kadar teknolojik olmaya başladı böyle? Artık farkına varın yaşam kalitemizi düşüren hastalıklar değil. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman bizleri , insanlığı  daima ileri götürür  ama yok yanlış kullanmaya devam edersek bu anacak ve ancak insanlığın yaşam kalitesini yapaylığıyla beraber o en korktuğumuz sona götürür.KIYAMET YAKIN mış öyle diyorlar peki ya neden? Efendim hastalıklar artacakmış , börtü böcek yeni hayvan türleri , bitki türleri türeyecekmiş  falan da fişman . Bunların sebebini hiç düşündünüz mü? Tabiat insanlığın hataları yüzünden hastalanıyor ve önüne geçilemezse dünya tabiat ananın hesabını gerçek suçlulara yani biz insanlara ödetecek. Diyeceğim bu beden de tıpkı dünyamız gibi tıpkı tabiat ana gibi ilgi ve alaka bekliyor. Bedeninize iyi davranın ve bedeninizden hem biyolojik hem de psikolojik anlamda ilgi ve alakanızı esirgemeyin . Yoksa belki de en büyük kıyamet bence sağlığımızın değerini bilmemektir.

 

ms-gateway dan  alabama rumuzlu arkadaşımın bir tezinde bizlerle paylaşmış olduğu faydalı bilgileri  bende bloğumda aktarmak istedim .

Bu besinleri mutlaka yiyin !
12 09 2007
İşte sağlıklı beslenme için her gün yemeniz önerilen 8 yiyecek...

Ispanak

Seks isteğini artırır, kasları güçlendirir, kalp için sağlıklıdır, kemik gelişimi için yararlıdır ve görme gücünü artırır. Yeşil ve yapraklı olması kadar, erkek yiyeceği olarak da bilinir. Önemli miktarda bitki kaynaklı omega 3 ve polik asit içeren ıspanak, kalp hastalıkları riskini, çarpıntıyı ve kemik erimesini önler. Folik asit aynı zamanda penise kan akışını artırır. Her gün bir kase ya da yarım kase haşlanmış ıspanak yemeye çalışın.

Havuç

Kanserle savaşır, bağışıklığı güçlendirir, görme gücünü artırır. Özellikle kırmızı, sarı ya da portakal rengi sebzeler ya da meyveler karotenoid içerir. Kanser, astım, romatizma gibi sorunlar için yararlıdır. Günde yarım kase tüketin.

Yoğurt

Kanserle savaşır, kemik oluşumunda etkilidr ve bağışıklığı güçlendirir. Farklı kültürler yoğurdu kendilerinin bulduğunu söylese de, 2000 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan yoğurdun faydaları tartışmasız. Yoğurtta bulunan bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu kansere karşı korur. Tüm yoğurtlar probiotik değildir, bu nedenle canlı ve aktif kültüre sahip yoğurt almaya dikkat edin. Kalsiyum ve protein bakımından zengin beslenme için günde bir kase yoğurt tüketin.

Domates

Kanserle savaşır, kalp için sağlıklıdır ve bağışıklığı güçlendirir. Domatesle ilgili bilmeniz gereken iki şey var; Kırmızılar en iyisidir çünkü kabuklarında bol miktarda likopen vardır. Taze olanlardaki likopen vücut tarafından kolay emilir ve güç verir. Likopen bakımından zengin beslenme mesane, akciğerler, prostat, cilt ve mide knserleri için yararlıdır. Günde 22 mg likopen almayı hedefleyin yani günde 8 kırmızı cherry domates yiyin ya da bir bardak domates suyu için.

Mavi yemiş (yaban mersini)

Beyin uyarıcı, kanserle savaşan, kalbe yararlı ve bağışıklığı güçlendiricidir. Diğer meyvelerden dahaz az bilinen mavi yemiş kanser, diyabet ve yaşa bağlı hafıza sorunlarından (Bu nedenle beyin yemişi olarak da adlandırılır ) korur. Mavi yemiş kardiyovasküler sistemi güçlendirici , C ve A vitamini ve lif içerir. Günde 1 kase mavi yemiş ya da yarım kase dondurulmuş mavi yemiş yiyin.

Fasulye

Kasları güçlendirir, beyni uyarır ve kalbi korur. Tüm baklagiller kalp için yararlıdır ancak fasulye aynı zamanda beyin için de faydalıdır. Günde yarım kase yenilmesi yüksek kaloriyi de düşürür.

Ceviz

Beyin uyarıcı, kas güçlendirici, kanserle savaşan, kalbe yararlı ve bağışıklığı güçlendiricidir. Somon balığındaki daha zengin omega 3 kaynağına sahip ceviz, diğer kuru yemişlerin tek başına sahip oldukları yararların hepsine sahiptir. Ara öğünlerde 7 ceviz yiyin.

Yulaf

Kasları güçlendirir, beyni uyarır ve kalp sağlığını korur. Emilimi kolay lif içeren yulaf, kalp hastalıkları riskini azaltır. Yulaf karbonhidrat da içerse de, lif bakımından zengin olması şeker oranını azaltır. Yarım kase yulaf 10 gr şeker içerir. Bu da kaslar için gerekli enerjiyi sağlar.

Ayrıca LİKOPEN  hakkında daha detaylı araştırma yapmanızı öneriririm.

Likopen nedir?

Likopen sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Bir çok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir.  

Kanseri önler mi?

Kanser riski bir çok nedenlere bağlıdır. Beslenme önemli olanlarından biridir. Uzun bir zamandan beri, taze besin ve işlenmiş meyve ve sebze yemek sağlıklı beslenme olarak kabul edilmektedir. Domates ve domates ürünleri likopen içeriği olarak zengindir. Likopenin vucutta anti-oxidant olarak görev yapmaktadır. Şu anda herhangi bir yiyeceğin kanseri önleyeceği sonucuna varmak çok erken ise de, araştırmalar umut vericidir.

Nasıl çalışır?

Likopen  vucut tarafından absorve edilen bir anti-oxidant’tır ve zarar görmüş hücreleri onarmaya yardımcı olur. Anti-oxidant’lar kansere sebebiyet verebilecek DNA oxidasyonuyla savaşan bir bileşimdir. Kandaki likopen miktarı arttıkça, okside edilmiş bileşikler azalır.

Nelerde Likopen bulunur?

İnsan vucudu likopen üretemez fakat besinlerde hazır olarak bulunur. Tropikal meyvelerde, karpuzda, kırmızı greyfurtta bulunur. Ancak likopenin %85’i domates ve domates ürünlerinde bulunur. Sırasıyla domates salçası, ketçap, domates suyu likopence zengindirler. Araştırmalar göstermiştirki kan sistemimiz  likopeni en iyi şekilde işlenmiş domatesten (salça, ketçap v.b.) absorve etmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !